Wątrobowy detox.




Dieta odtruwająca wątrobę to nie to samo, co dieta wątrobowa - stosuje się ją prewencyjnie, zanim wątroba zacznie szwankować. Wątroba pełni ponad 500 różnych funkcji. By wszystkie te procesy przebiegły bez zakłóceń, sama też potrzebuje oczyszczenia. Taka kuracja, przeprowadzona raz do roku pomoże zregenerować wątrobę, uwolnić ją od zanieczyszczeń, a także pozwoli ci utrzymać prawidłową wagę.

Dieta odtruwająca wątrobę to dieta oczyszczająca, której celem jest detoksykacja wątroby. Wątroba to jedyny narząd człowieka, który w przypadku uszkodzenia sam potrafi się zregenerować, nawet w 50 proc. Można usunąć jej aż 1/4 (np. gdy jest konieczny przeszczep rodzinny), a w ciągu kilku miesięcy zregeneruje się, przyjmie pierwotny kształt i rozmiar. Niestety, często sami niszczymy jej niezwykłe właściwości regeneracyjne, prowadząc niezdrowy tryb życia. Dlatego wśród ludzi dorosłych trudno znaleźć osoby, które mają wątrobę sprawną w 100 proc. Uszkadzają ją toksyny pochodzące z jedzenia, powietrza, używek... Szkodzi jej jedzenie ponad miarę, leki, zanieczyszczenia występujące w żywności, wirusy, bakterie.


Przeciążona wątroba zaczyna szwankować.

W większości przypadków (80 proc.) złe funkcjonowanie i uszkodzenia tego organu to skutek nadużywania alkoholu. I nie ma znaczenia, czy codziennie wypijasz 2 setki wódki, czy 4 piwa – to taka sama porcja alkoholu. Przyczyną złej pracy wątroby, w tym także jej powiększenia się, może być stłuszczenie. Ma ona zdolność rozkładania kwasów tłuszczowych, tworzenia z nich tłuszczów i przesyłania ich dalej do organizmu. Jednak gdy tłuszczu jest za dużo, np. tego pochodzącego z jedzenia, wątroba „tyje”, powiększa się i nie funkcjonuje prawidłowo. Stłuszczenie pojawia się też przy nadużywaniu leków, bo wszystkie ostatecznie „przechodzą” przez wątrobę.  Dolegliwościom  sprzyja także stosowanie ostrych diet odchudzających, zwłaszcza tzw. jednostronnych (np. kapuściana, białkowa) lub długotrwałych głodówek. Jeśli więc się odchudzasz, dla dobra wątroby zadbaj, by nie tracić więcej niż 4 kg miesięcznie. Wątroba źle pracuje, gdy w codziennej diecie brakuje surowych produktów bogatych w enzymy trawienne i błonnik.

Sprawdź kondycję wątroby.

Gdy wątroba niedomaga, rozciąga się otaczająca ją torebka ochronna (błona otrzewnowa) i zwiększa się nacisk na sąsiadujące z nią jelita i żołądek. Czujemy nieprzyjemne kłucia w boku, rozpieranie pod żebrami. To pierwszy znak, że wątroba sobie nie radzi. Inne sygnały to:
wolniejsza przemiana materii, a w konsekwencji skłonność do nadwagi lub otyłości, brak efektów przy odchudzaniu
chroniczne zmęczenie
podwyższone ciśnienie krwi
wzdęcia, biegunki, zaparcia, gorycz w ustach
wahania nastroju od depresji po euforię
łaknienie cukru, apetyt na słodycze
nasilenie się dolegliwości alergicznych, kataru siennego, astmy
zmiany na skórze: liczne znamiona barwnikowe i brodawki, brązowe plamy przy cebulkach włosów
zimne, wilgotne ciało i skóra rąk
zabarwiony za żółto spód języka
zaczerwienienie skóry wnętrza dłoni w okolicy kciuka i małego palca
skurcze w łydkach i palcach rąk.

Dieta pomoże oczyścić wątrobę.

Aby uwolnić ją od zanieczyszczeń, przyśpieszyć jej regenerację i odmłodzenie, można stosować kuracje odtruwające. Najprostszą i najbardziej naturalną jest... dieta. Na pełne odtrucie potrzeba 8 tygodni. Nie łap się jednak za głowę. To nie będzie czas umartwiania się. Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku zasad. Zamiast trzech większych posiłków zacznij jeść mniej, ale za to 5–6 razy dziennie. To, co można zjeść na surowo, jedz w postaci surówek czy sałatek. Produkty wymagające obróbki termicznej przyrządzaj na parze lub gotuj w małej ilości wody pod przykryciem. Nie smaż, lecz duś na wodzie z dodatkiem olejów roślinnych z pierwszego tłoczenia lub piecz w folii. Pieczywo jedz czerstwe lub w postaci grzanek. I pamiętaj, posiłki powinny być świeże, nie odgrzewane.


Dieta oczyszczająca wątrobę

W czasie 8 tygodni kuracji:

wyeliminuj:

nabiał: mleko, sery, śmietanę, jogurty, masło, margaryny, jajka
czerwone mięso
pieczywo pszenne
słodycze: cukier, dżemy, konfitury, czekoladę, ciastka, herbatniki, lody, słone paluszki, prażone orzeszki
grzyby, nawet pieczarki
alkohol, kawę, mocną herbatę

możesz jeść:

warzywa: wszystkie zielone, poza tym marchew, buraki, paprykę, pomidory, brukiew, ziemniaki
nasiona: groszek, soczewicę, ryż, siemię lniane, soję, orzechy włoskie, migdały, sezam, słonecznik, otręby owsiane i ryżowe
pieczywo: ciemne, gruboziarniste
słodycze: w bardzo niewielkiej ilości miód, melasę, chałwę
świeże ryby: sardynki, pstrąg, tuńczyk
tłuszcze: oleje tłoczone na zimno, masło sezamowe, pasty sojowe
ponadto: mleko sojowe, kiełki nasion strączkowych, świeże soki warzywne, owoce świeże i suszone.

Przez pierwsze 2 tygodnie stopniowo ograniczaj produkty zakazane, przez następne 4 w ogóle z nich zrezygnuj. Przez ostatnie 2 tygodnie mniej rygorystycznie planuj posiłki, ale ilość zakazanych produktów nadal ograniczaj.

 Odtruwanie warzywnymi sokami

Sok wyciśnięty z 250 g marchwi, 75 g świeżego ogórka i 75 g buraka wypijaj na czczo lub w ciągu dnia w trzech porcjach.
Kurację należy stosować przez 2 tygodnie. Za pierwszym razem powtarzaj ją co 3 miesiące przez rok, później wystarczy jedna kuracja rocznie.

Łagodne oczyszczanie wątroby ze wspomaganiem

Zalecenia dietetyczne dobrze jest połączyć z innymi kuracjami. Warte polecenia jest picie soku z żurawin i jabłek lub regularne przyjmowanie tabletek z ostropestu plamistego – rośliny, która wspomaga regenerację. Wątroba najbardziej aktywnie pracuje między godziną 22 a 2. Dlatego zakończ dzień miksturą oczyszczającą: wypij sok z grejpfruta zmiksowany z 2 łyżkami oliwy. Potem połóż się do łóżka z termoforem lub poduszką elektryczną ułożoną przy prawym boku. Po 9 dniach zrób 5 dni przerwy. Kuracja wymaga czterech powtórzeń.

Innym sprawdzonym sposobem jest regularne picie ziół. Przez 20 dni wypijaj przed snem szklankę naparu z mniszka lekarskiego i korzenia karczocha (po łyżeczce ziół zalej szklanką gorącej wody i poczekaj 10 minut). Zioła te regenerują komórki wątroby, działają żółciopędnie i żółciotwórczo. Leniwi mogą brać gotowe środki ziołowe. Są to wyciągi z nasion ostropestu plamistego, który zawiera dobroczynną dla wątroby sylimarynę, oraz ziela karczochów bogatego w żółciopędną cynarynę.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co kryją etykiety na produktach spożywczych?

Rybka dobra na wszystko!